Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Емоционалната интелигентност започва от разбирането на собствените ни емоции, за да можем да ги регулираме и да постигнем целите си. Втората половина на емоционалната интелигентност се отнася до това как да се разбираш с околните: да разбираш чувствата на другия и да изразиш желанията си, като проявиш желание към него. Така че едно емоционално интелигентно дете няма просто да се разплаче, ако брат му му вземе играчката, но няма и да го удари. То ще каже: „Аз още си играя с това, Теди, може ли да ми го върнеш?“
Какво още могат да направят родителите, за да помогнат на децата си да развият своите емоционална и социална интелигентност, така че да могат да се разбират добре помежду си?
Изслушвайте, кимайте, повтаряйте, за да сте сигурни, че сте разбрали. Бъдете сърдечни и не съдете. Запазете чувството си за хумор, така че когато детето ви каже: „Другия път ще го размажа!“, може просто да отговорите: „Хм…. а какво може да стане тогава?“ Опитайте се да не се впускате в оценки и мъмрене. Децата изграждат своите възгледи, копирайки ни. Правилната преценка често се формира вследствие на неприятни преживявания.
Например, когато се борят за нещо можем да кажем: „Томи, кажи: „Извинявай, Сара, може ли като свършиш, да поиграя и аз, моля?“ Изчакайте да повтори думите ви. След това се обърнете към другото дете и кажете: „Сара, кажи: „Разбира се, Томи“.
Една от формулировките на „аз“-твърденията е да обясните как се чувствате, от какво имате нужда и как вие виждате ситуацията. Бихте могли след това да помолите детето си да направи нещо конкретно. „Аз се чувствам…., защото искам (или се нуждая от)… и виждам, че….“ Например: „Аз се тревожа, защото искам да стигна навреме, а виждам, че още не си готов за тръгване… Моля те, обуй си обувките“.
Източник: “Спокойни родители – щастливи братя и сестри” – Д-р Лора Маркам