Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Който не е пътувал на дълъг път с малки деца, не знае какво значи стрес. Вероятно повечето от вас ме разбират много добре какво имам предвид. Останалите вярвам, че щом имате малки деца ще научите.
Имам правило на ‘‘5-те П‘‘ за спокойно дълго пътуване с моите 3 малки деца – бебе, на 2 и 4 години.
Правилото гласи: „Предварителната подготовка прави пътуването по-лесно!“ Предварителната подготовка включва 4-ри ключови елемента:
Време на тръгване – В колко часа децата са най-спокойни да тръгнат на път?
В нашето семейство това е през нощта към 3 часа. Тъмно е и все пак само след 2 часа, ще стане светло, така че шофьорът да не се пренатовари. Ранният час гарантира, че децата ни ще са в полуспящо или спящо състояние поне 2-3 часа. Дори и да се разбудят при качване в колата, са тихи и дремещи и пак по някое време на цялото пътуване заспиват.
Храна – Какво и как ще се яде по път?
Вероятно от личен опит знаете, че скуката поражда глад. Така е и при децата.
Помислете за няколко леки хапвания, вместо за едно основно. Всяко действие в колата, ангажира вниманието на децата и ви гарантира спокойствие. Ние подготвяме малки сандвичи, зеленчуци, рязани на пръчки и плодове на парчета. Всичко това се сервира в подходящи малки кутийки. Не забравяйте и нещо за пиене – вода, сок, айран . Отново ползвайте подходящи шишета или чашки с капак.
Игри – С какво ще играят в колата?
Много е важно да подготвите игри, които ангажират децата да правят нещо с ръцете си. В нашето семейство не сме привърженици на таблети и телефони за игри и детски филмчета и залагаме на разнообразни дейности.
Ето част от нашите идеи, които сме тествали:
Очаквания – Каква е вашата нагласа?
Очакванията и нагласите ви трябва да са реалистични – все пак пътувате с малки деца, които трудно издържат да са вързани на едно място дълго време. Ще има мрънкане, вероятно често ще спирате. Приемете, че основната роля на единия родител е да шофира, а на другия да обслужва. Ако пък трябва да изпълнявате и двете роли едновременно, тогава задължително се въоръжете с много търпение.
И все пак, ако пътуването се превърне в кошмар, въпреки че сте спазили правилото на ‘‘5-те П‘‘, може да си повтаряте нашата мантра – ‘‘И това ще мине‘‘.
Успех!!!С вас сподели: Анита Гергова, водеща на курсове – “Kак да говорим с децата”