Марте Мео (”със собствени сили“) е метод, създаден от Мария Аартс преди повече от 40 години и е разпространен в 52 държави. Според Мария всяко дете се ражда със „Златна мина‘‘ в себе си – потенциалът за развитие, който притежава. За да бъде разгърнат и развит този потенциал, е необходимо родителят да знае и да умее да подкрепя детето по подходящ начин. С помощта на видео заснемане на ежедневни ситуации Марте Мео дава ясни и специфични стъпки за това КОГА (точно в кой момент), КАКВО (конкретни действия) и ЗАЩО (разбиране на смисъла на действията) да бъде направено от родителя в комуникацията с детето, за да се насърчи пълното му развитие.
Анита Гергова, основателка на „Осъзнати родители“ развива още една посока, която вълнува родителите и която не е била достъпна на български до момента вв България. Методът Марте Мео (‘‘със собствена сила“) . Създателката на този метод без аналог в света предлага на Анита да я обучава лично, след като среща Анита на един от нейните семинари.
Според методът Марте Мео всяко дете се ражда със „златна мина‘‘ в себе си – потенциалът за развитие, който притежава. За да бъде разгърнат и развит този потенциал, е необходимо възрастният, който полага грижи за детето, да разпознава инициативите му и да ги подкрепя по подходящ начин. Зад всяка инициатива на детето стои ‘‘енергиен поток‘‘. Използвайки този поток, можем да му помогнем на да научи възможно най-много неща от дадена ситуация.
Съвместно с „1 наум – канал за родители“ направихме уебинар на тема „Трудните деца“. В уебинара говорим за така определяните „инатливи деца“, „манипулативни деца“, „притеснителни деца“, “лигльовци“.
+ За това дали признаваме детето, когато сме си изпуснали нервите.
+ Как да се отнасяме към различните емоции и състояния на детето.
+ Как да се справим със силните желания на децата, които не могат да се осъществят?
Съвместно с „Академия за родители“ направихме уебинар, в който обсъждаме какъв е резултатът от сравняването на децата с другите, какви алтернативи има на сравняването, както и практически съвети здравословна връзка с децата и нас като родители.
Обсъждаме ситуации, в които:
– детето крещи
– ляга по земята
– пазари се за всичко
– способно е да си смени емоцията за части от секундата и да се разплаче безутешно за най-малката дреболия
Обръщаме внимание на:
– умората от постоянни договорки
– обяснения и спорове
– крещенето от страна на родителя
Своеобразен уебинар с въпроси и отговори на родители в реално време. Обсъждаме всеки въпрос, който вълнува съвременните родители
В уебинара съвместно с „Академия за родители“ говорим за:
– Каква е същността на конфликтите?
– Какво се крие зад всеки конфликт?
– Дали и как да се намесваме в детските конфликти?
Съвместно с „1 наум- канал за родители“ направихме убинар, в който обсъждаме:
– Как децата играят?
– Как ние реагираме на тяхната игра?
– Какви играчки им предоставяме?
– Как ние се включваме в играта?
– ИГРОВИ СХЕМИ*
* Ако за първи път чувате този термин, ето малко разяснения: повтаряеми действия в играта на децата, които най-често се наблюдават в ранна детска възраст от 0 до 3 г. В тях има изключително силен порив за извършване на определени действия. Чрез тях децата учат за света и се развиват.
Съвместно с „Offline Kids“ говорим на тема защо децата не се заиграват и какво бихме могли да направим по въпроса. Засягаме и темата как екраните влияят на детето и как да се справим, когато сме заети и имаме нужда детето да се заиграе само.