Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Човешкото поведение не може да се вмества в точно определени рамки, различните стилове на възпитание – също. Но преди петдесет години екип учени, ръководени от Даяна Баумринд, провеждат наблюдения върху група семейства и достига до извода, че съществуват четири възпитателни подхода, които повечето родители използват. Осъвременени версии на описанията на същите тези четири подхода до ден днешен се използват от повечето експерти в областта на детското развитие като полезен начин да се обясни поведението на родителите. Виждате ли себе си в някой от тези четири родителски подхода?
Изключително важно е да се отбележи, че тук не става въпрос да се намери щастлива среда между строг и либерален подход. Всъщност гениалността на възгледите на Баумринд е в това, че тя обединява континиуума: взискателността и отзивчивсотта. Следете внимателно мисълта ни, защото сте на път да откриете отговора на много от своите въпроси за родителството. Ето как тези два свята – на взискателността и отзивчивостта – моделират родителския ни подход.
Както ще видите след малко, либералните родители имат ниски изисквания, но са много отзивчиви. Авторитарните родители са пълна противоположност: много взискателни, но слабо отзивчиви.
Небрежните родители не проявяват нито взискателност, нито са отзивчиви. А авторитетните родители, които проявяват емпатия и налагат граници – нищо чудно! – са силно отзивчиви и взискателни.
Може ли да се досетите как се проявява това е ежедневието? Например какво правят родителите, когато осемгодишното им дете донесе забележка от училище?
Разбирате ли как става това? Родителят, който използва емпатия с граници, има еднакво високи очаквания с авторитарния родител и е със същата лидерска позиция пред децата си. Но при него присъстват дух на партньорството, разбирателството, изслушване и уважение, така че детето не заема защитна позиция и е по-склонно да поеме само отговорност. Разликата между толерантността и емпатията с граници са високите изисквания и по-добра регулация на собствената ни тревожност, за да може детето да има подкрепа да се заеме с нещо, което е трудно за него. А и разликата между ангажираността на родителя би трябвало да е очевидна – родителите, прилагащи емпатия с граници, са най-ангажирани сред всички останали. Вероятно затова те са по-щастливи родители.
Източник: “Спокойни родители – щастливи деца” – Д-р Лора Маркам
1 коментар
Авторитетен или Емпатия с граници 🙂 до някъде интуитивно, до някъде ми помогнаха курсовете ви :))))