Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Ученият, д-р Елизабет Гершоф, разглежда изследванията, провеждани в продължение на шейсет години, върху телесните наказания в своя метааналитичен труд от 2002 г., който и днес се счита за шедьовър в своята област. Този метаанализ установява, че единственият положителен резултат от телесното наказание е непосредственото съгласие. Иначе казано, децата, които са наплясквани, веднага спират с нападателното си поведение. За жалост обаче, телесното наказание се свързва и с по-малко покорство в дългосрочен план, което означава, че в преспектива шамарите всъщност карат децата да се държат все по-провокативно. И което е още по-лошо, телесното наказание се свързва с други девет негативни последствия, в това число нарастване на агресията, престъпност, проблеми с душевното здраве, влошени взаимоотношения с родителите и вероятност за физическо малтретиране от родители, чиито наказания излизат извън всякакъв контрол.
Едно проучване от 2012 г. разглежда изследванията, провеждани през двете преходни десетилетия, и потвърждава откритията на Гершоф, показващи, че децата, които са били бити, имат по-малко сиво вещество в мозъка и са склонни да развият депресия, тревожност, наркотична зависимост и да проявяват агресия. Използването на шамари нееднократно е признак на ниска интелигентност, тъй като то провокира повече тръшкане, неподчинение, хулиганство, насилие между децата в семейството, проблеми с душевното здраве в зряла възраст и домашно насилие над партньора в по-късен период от живота. Нито едно изследване не показва, че децата, които са удряни, се държат по-добре или са със същото емоционално здраве като другите. Това може да ви изненадва, ако сте чули, че има проучвания, показващи положителни резултати от физическите наказания. Медиите обичат да създават противоречия, защото за тях добрият сблъсък е новина, но всяко изследване по този въпрос, което има научна тежест (т.е. е оценено от научните среди и отговаря на стандартите за научна публикация), показва, че физическите наказания увреждате детската психика и влошават поведението на детето.
Ресурси:
Physical punishment of children: lessons from 20 years of research: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447048/
Corporal Punishment by Parents and Associated Child Behaviors and
Experiences: A Meta-Analytic and Theoretical Review: https://www.apa.org/pubs/journals/releases/bul-1284539.pdf