Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Колкото по-опитни стават децата ни, толкова по-сложна става полезната обратна връзка. Представете си как биха реагирали повечето от нас на този обикновен въпрос на шестгодишното си дете:
Майката на Зоуи толкова се старае да хвали дъщеря си и да ѝ дава позитивна обратна връзка. Но какво научи Зоуи от това? Че всеки път, щом надраска набързо някоя рисунка и я покаже на майка си, може да разчита на моментно приятно усещане от похвалата на майка си, но не и това, че рисунките ѝ са хубави. Че не може да вярва на собствената си преценка; добронамерената ѝ майка ще решава дали творбите ѝ са достатъчно добри. Че майка ѝ е прекалено заета да обсъжда с нея вътрешният ѝ свят (в конкретния случай – гората на вещиците), която я вдъхновява или я тревожи. Че макар тя сама да има съмнения относно дърветата, които е нарисувала, майка ѝ смята, че е прекрасен художник – може би майка ѝ не разбира достатъчно, за да ѝ помогне? Че тя тайно подозира, че не може да рисува дървета, и не знае как да се научи, затова най-добре е дори да не пробва, което ѝ дава още по-ясно доказателство, че е неспособна. Напрежението да поддържа репутацията си на „добър художник“ вече подкопава интереса ѝ към рисуването. Разбира се, майката на Зоуи прави това, което повече от нас биха направили, опитва се всячески да насърчава дъщеря си. Гордее се с вродения талант на детето си, които наистина изглежда рядко срещан. Тя би била съкрушена да разбере, че подценява пораждащия се интерес на дъщеря си към изкуството. За жалост децата, децата, които не придобиват увереност в уменията си, спират да изследват и да се упражняват и започват да търсят утеха в сравнително повърхностното (и не така удовлетворяващо) забавления от телевизията и компютрите, както прави Зоуи в случая, когато реше да спря да рисува и да гледа телевизия.
Нека съпоставим това с по-разумно използване на обратната връзка от майката на Грейс:Какво научи Грейс от тази случка? Че майка ѝ цени „упоритата ѝ концентрация“ и това, че ѝ харесва да се занимава с нещо. Че майка ѝ се интересува от вещиците във вътрешния ѝ свят. Че майка ѝ цени усилията ѝ, но и че тя е тази, която трябва да ги оцени. Че дори и опитните художници се упражняват. Че нейната собствена творба прилича по нещо на творбите в музея. Че може да пробва различни начини и да прави нещата така, както тя иска. Че тя решава дали да се упражнява още, но това ще доведе до резултатите, които търси в работата си. Че чрез творчески процес може с радост да сподели вътрешния си свят. Грейс се докосва до вродените си дарби, шлифова ги и се наслаждава на това, че може да ги сподели със света. Тя напредва бързо по пътя си към майсторството.
1 коментар
Изключително ценно.
Благодаря <3