Категории
- Без категория (2)
- Братя & Сестри (5)
- Игри (3)
- Осъзнато родителство (13)
- Поставяне на граници (2)
- Похвала (2)
- Самостоятелност (1)
- Сценарии (1)
- Тантруми (3)
- Чувства (4)
Последни публикации
Всички млади бозайници си играят; това е техният начин да усвоят уменията, които ще са им нужни, като пораснат – от намирането на храна до това да се разбират с другите. Това е начинът, по който малките човешки същества изследват, учат и обработват емоциите си. Можем да приемем играта като работата, която детето ви трябва да свърши, за да оформи мозъка си и да порасне здрав човек. Освен това децата просто са „по-свързани с телата си“, отколкото възрастните. Когато се напрегнат емоционално, техните тела трябва да се разтоварят от цялата тази енергия. Това е една от причините те да имат много повече енергия от нас.
Много родители споделят, че са прекалено уморени и заети да играят с децата си. Майките, особено, често са толкова концентрирани върху това да накарат децата си да свършат ежедневните рутинни дейности, че за тях играта е бреме. Но как ще реагирате, ако ви кажем, че физическата игра е най-добрият начин да се сближите и да помогнете на детето си да обработи емоциите си?
Децата използват игрите, за да преодолеят емоционалните си проблеми и да могат да възстановят вътрешното си равновесие. Те отново и отново разиграват ситуации, че отиват на лекар, сменят си ролите, слагат инжекции на плюшеното си мече. Поне във въображението си те са в ролята си на силния. Това е главната противоотрова за преживяванията през деня, когато са по-малките, зависимите, често без право на глас. Кикотенето освобождава същите насъбрани стресови хормони, както и един хубав плач в прегръдките на родителите. Боричкането стимулира отделянето на ендорфин и окситоцин, хормоните, които ни карат да се чувстваме добре, така че физическите игри правят децата щастливи и им помагат да се сближат. Ето защо това е един от най-добрите наични да укрепите взаимоотношенията с детето си. Добрата новина е, че няма нужда тези игри да продължават дълго – може би не повече от две минути. И вярвате или не, повечето родители ги намират за ободряващи. Това е така, защото напрежението и раздразнението, които носим с нас, ни уморяват. Когато играем, подобно на децата си и ние се разтоварваме от хормоните на стреса, което ни доставя още малко енергия. И също както при децата, физическите игри предизвикват освобождаването на ендорфин и окситоцин в нашите системи и затова се чувстваме по-щастливи и свързани.
Ето ви няколко идеи за игри като за начало:Източник: “Спокойни родители – щастливи деца” – Д-р Лора Маркам